Frank Badur oljemålning

Frank Badur oljemålning
Frank Badur oljemålning

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

BADUR, Frank (Tyskland född 1944): Abstrakt komposition, signerad och daterad Badur 1984, olja på duk, 80x120 cm

Frank Badur föddes i Oranienburg utanför Berlin. Sedan 1985 är han professor i måleri på "Universität der Künste", Berlin. Han har visats på institutioner såsom Malmö Kunstmuseum, Mondriaanhuis, Amersfoort, NL , Museé de Cambrai, F, Museum of Modern Art, NY, USA, etc.och finns representerad i många viktiga samlingar såsom Deutsche Bank, Frankfurt, Neue Nationalgalerie, Berlin, Museum of Fine Arts, Houston, TX, USA.
Det är med stor teknisk skicklighet som han skapar sina abstrakta geometrier. Han behandlar storlek och proportion och undersöker färgens intensitet och tonalitet i mer eller mindre ordnade fält och ränder.

Krackeleringar, tryckskador, smärre färgbortfall vid dukkant

272664

2014-11-13