Lennart Aschenbrenner oljemålning

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

25 000 SEK

ASCHENBRENNER, Lennart (född1943): "Atribut de Peintre", signerad och daterad -79, olja på duk, 70x88 cm

Lennart Aschenbrenner är bildkonstnär, grafiker, skulptör och född 1943 i Perstorp. Han utbildade sig på Konstakademien i Stockholm under åren 1962-1968. Sedan 1960-talet har han haft separatutställningar på gallerier och konsthallar runt om i Europa.
Aschenbrenners måleri är detaljrikt och speglar de ting vi omger oss med men som saknar direkt närvaro. Under 70-talet började Lennart skapa stora målningar föreställande kuvert, som även köptes av Moderna Museet i Stockholm.

272634

2014-11-13