Rolf Adlercreutz fotografi

Rolf Adlercreutz fotografi
Rolf Adlercreutz fotografi
Rolf Adlercreutz fotografi
Rolf Adlercreutz fotografi

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

20 000 SEK

ADLERCREUTZ, Rolf (född 1945): David Bowie London 1970, signerad och numrerad Rolf Adlercreutz 1/20, framtagen 2014 intygas baksidan, c-print, 52x70 cm.

Bilden tagen i London 1970 i samband med en intervju av den svenske journalisten Bosse Hansson. Intervjun ägde rum i studion på St Anne´s Court i Soho där Bowie höll på att spela in sitt album "The man who sold the world".

Prisbelönta Rolf Adlercreutz är utbildad på Christer Strömholms fotoskola 1962-64. Verksam i London som frilans för svensk press 1967-71. Fotograf och VD på Fotograferna SALT (Sjöberg, Adlercreutz, Löfgren & Tunbjörk) 1979-83, sedan Stockholmstidningens Bildbyrå SALT 1983-84.

272598

2014-11-13