Albin Amelin blandteknik
2014-10-24
271824
| Klubbat belopp | 8 200 SEK |
| Utropspris | 6 000 SEK |
AMELIN, Albin (1902-1975): "Stående modell", signerad och daterad Amelin -41, blandteknik på papper, ca 102x70 cm
UTSTÄLLD: Färg och Forms Jubileumsutställning 1942, Svenskt Modert Måleri Gummessons Konstgalleri hösten 1947, Svenska Konstutställningen i Helsingfors 1945, Inköpt Svensk- Franska Vårauktionen 1956