Kinesiskt kärl
2014-10-20
271773
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 1 000 SEK |
KÄRL, mässing, Kina, omkring sekelskiftet 1900, reliefdekor med motiv av figurscener, hänklar, höjd ca 22 cm
Ställ med delvis genombruten dekor medföljer
PROVENIENS: En svensk privatsamling från "Apoteksgården" i Karlstad
Spår av lagningar, slitage, stället troligen