Hänge 18 k guld bergkristall 1940-tal
2014-10-24
271429
| Klubbat belopp | 1 200 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
HÄNGE, 18 k guld, rektangulär trappslipad bergkristall, rosettformad överdel, Heribert Engelbert/Stigbert, Stockholm 1949, längd inkl. hängfunktion 5 cm, vikt ca 9,5 g
Sten med smärre kantnagg