Skål Qianlong (1736-95)
2014-10-20
271363
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 000 SEK |
SKÅL, porslin, Kina, 1700-tal, Qianlong (1736-95), konturerat brätte, dekor i underglasyrblått med motiv av strödda blommor, diameter ca 23 cm, höjd ca 6,5 cm
PROVENIENS: En svensk privatsamling från "Apoteksgården" i Karlstad
Kantlagningar, retuscher, smärre spricka