Japanska skålfat 1800-tal
2014-10-20
271326
| Klubbat belopp | 450 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
SKÅLFAT, 2+1 st, porslin, Japan, 1800-talets första hälft, reliefdekor med motiv av figurscen samt elefanter, kaligrafi i underglasyrblått, konturerat brätte, diameter ca 22 cm
PROVENIENS: En svensk privatsamling från "Apoteksgården" i Karlstad
Kantnagg med retuscher, tillverkningsdefekter