Tallrikar bl a Qianlong (1736-95)
2014-10-14
270598
| Klubbat belopp | 350 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
TALLRIKAR, 4+1+1 st, porslin, varav 4 djupa tallrikar 1700-tal Kina, 1 oktagon tallrik Kina 1800-tal samt 1 djup tallrik Japan 1800-tal, dekor i underglasyrblått med motiv av blommor och pagodlandskap, diameter ca 21-23 cm
Nagg, smärre tillverkningsdefekter