Buddha figurin
2014-10-12
269965
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 5 000 SEK |
SKULPTUR, Buddha, Norra Thailand, 1800-tal, brons, sittande i sattvasanaställning på en lotustron, händerna i bhumisparsa och dhyana mudrasställning, höjd 37 cm, fragmentarisk förgyllning, sockeln med smärre buckla
PROVENIENS: Dr Gottfried Juppes samling, München