Skänkskåp Västra Härjedalen

Skänkskåp Västra Härjedalen
Skänkskåp Västra Härjedalen
Skänkskåp Västra Härjedalen
Skänkskåp Västra Härjedalen
Skänkskåp Västra Härjedalen
Skänkskåp Västra Härjedalen

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

SKÄNKSKÅP, för hörn, Västra Härjedalen, daterat 1856, imitationsmåleri i rött och grönt, polykrom dekor av blommor och stjärna, baksidan med påmålad figur, höjd ca 203, 140x100 cm
PROVENIENS: Gammelskogen i Tännäs Socken, Västra Härjedalen. Under 1930-tal flyttades hela gården 3 km söderut till gårdens tidigare fäbodställe, nytt gårdsnamn blev nu Skogen.

Bruksslitage, lås och nyckel saknas

267595

2014-10-03