Skål exportporslin 1700-tal
2014-09-16
264611
| Klubbat belopp | 800 SEK |
| Utropspris | 1 200 SEK |
SKÅL, porslin, Kina, 1700-tal, dekor i underglasyrblått av trädgård, vågigt brätte, diameter 26 cm
Proveniens: Salnecke Slott, Uppland
Bränningsspricka med senare sprickbildning.