Bägare 17/1800-tal
2014-09-13
264303
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 000 SEK |
BÄGARE, 2 st, silver, Christoffer Bauman (1758-1797), Hudiksvall 1795, respektive ostämplad, tremblerad dekor av bladverk, större bägaren med infällt mynt från 1777, höjd ca 7,5-11 cm, total vikt ca 90 g
Större bägaren med smärre bristningar och lagning