Armband odlade saltvattenspärlor
2014-08-20
259113
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 5 000 SEK |
ARMBAND, 3-radigt, odlade saltvattenspärlor, ca 4 mm, lås, 18 k guld, fasetterad lila sten bekransad med orientpärlor, 1800-talets första hälft, längd 17 cm
Lila sten med repor och slitage, 6 kulor vid armbandets fästen ej guld