Vinkanna glas Böhmen
2014-07-21
256916
| Klubbat belopp | 1 100 SEK |
| Utropspris | 1 000 SEK |
VINKANNA, GLAS, 4 st, troligen Böhmen, emaljmåleri på glas, 1800-tal, viktorianska samt nationalromantiska motiv, grönt glas med vit dekor, förgylld kant, vinkannans höjd ca 42 cm, glasens höjd 15 cm
Bruksslitage, guldkant nött, smärre enstaka nagg kan förekomma,