Sekretär gustaviansk av Jonas Hultstén

Klubbat för:

44 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

SEKRETÄR, gustavianskt stockholmsarbete, av Jonas Hultstén (mästare i Stockholm 1773-1794), signerad JHultsten, fanerad med amarant, björk och jakaranda, beslag av förgylld brons, parkettinläggningar i trompe l´oeil effekt, krönt av gallerkant à la grecque, list med repstav, lådinredning bakom klaff, nyckel medföljer, höjd 107, 80,5 x 43,5 cm
PROVENIENS: Adelsmannen David August von Heijne och hans maka Dagmar Maria Elisabet Odelberg, sannolikt förvärvad i samband med 15-årsdagen av deras giftermål 12 oktober 1885

skador, lagningar

255625

2014-08-20