Spegel sengustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

17 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, i den egyptiserande stilen, träskuren dekor och pastellage, delvis polerat guld och slagmetall, över- och understycke med infattade gouacher med gripar och växtornamentik, bandrosett, krönet med pelare med kapitäl i form av sfinxhuvuden, dekor av akantusknippen, fleuroner och kymation, nedre sargen med maskaroner, kvicksilverfolierade glas, 202x87 cm

Dekorskador, spröd förgyllning

254502

2014-07-06