Ljuskrona 1800-tal
2014-06-21
253480
| Klubbat belopp | 7 800 SEK |
| Utropspris | 8 000 SEK |
LJUSKRONA, Karl Johan, 1800-talets första hälft, för 6 ljus samt med sparljus, behängd med olikslipade prismor, stomme i mässing, insida med elektriska ljuskällor, höjd ca 80 cm
Slitage, enstaka prismor saknas, delvis senare prismor