Strösockerskedar i silver
2014-06-14
252056
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 000 SEK |
STRÖSOCKERSKEDAR, 4 st.,1800-tal, 1 stämplad Pehr Zethelius, Stockholm 1802 och en med filoskaft av Carl Petter Åberg, Arboga 1805, TESPINDEL, med svarvat träskaft utan benknopp, total vikt ca 200 g
Graverade initialer, strösockersked stämplad Pehr Zethelius lagad vid skaftet