Figurin i lergods
2014-05-26
249146
| Klubbat belopp | 700 SEK |
| Utropspris | 1 200 SEK |
FIGURIN, lergods, troligen 1900-talets första hälft, Kina, delvis bemålad, i form av sittande ämbetsman, höjd 22,5 cm
PROVENIENS: Ivan Troedssons (1891-1963) samling. Ivan Troedsson levde i Tokyo och Shanghai 1920-1950
Slitage