Bägare silver 1700-tal
2014-05-28
249111
| Klubbat belopp | 1 800 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
BÄGARE, silver, Johan Pettersson Berg, Norrköping 1754, svisselerad blom-och bladdekor, dekor av vågband i relief vid mynning och fotkant, invändigt med spår av förgyllning, höjd 10 cm, vikt ca 90 g