Tallrikar delvis Qianlong (1736-95)
2014-05-24
248791
| Klubbat belopp | 3 400 SEK |
| Utropspris | 1 200 SEK |
TALLRIKAR, 8 st, porslin, Kina, 1700-tal, två med konturerat brätte, dekor i underglasyrblått och emaljfärger med motiv av bl a antikviteter och figurscener samt sk mandarinmotiv, diameter ca 22-23 cm
Tallrik 1800-tal Kanton medföljer
Omfattande lagningar, slitage, sprickor