Taklampa 1800-tal
2014-05-22
248437
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 4 000 SEK |
TAKARMATUR, 1800-tal, patinerad samt förgylld brons, rik dekor med motiv av kvinnofigur i historicerande dräkt, kottar och bladornament, ljusatrapper i vit glasmassa, höjd 51 cm
Ljusatrapper med skador, senare elektrifierad