Ljuskrona Louis XVI-stil
2014-05-22
248351
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 12 000 SEK |
LJUSKRONA, Louis XVI-stil, sannolikt Baltikum, 1800-tal, 6 ljusarmar, stomme i delvis förgylld mässing, dekor med lejonmaskaroner, behängd med olikslipade prismor, avslutad i röd glasplafond, höjd ca 95 cm
Enstaka prismor saknas, senare renoverad, smärre nagg