Spegellampetter gustavianska 1800-tal

Klubbat för:

18 500 SEK

Utropspris

20 000 SEK

SPEGELLAMPETTER, 2 st., snarlika, gustavianska, 1800-tal, träskuren dekor och pastellage, förgyllda, krönta av bandrosetter, ramen med dekor av äggstav, kvicksilverfolierade glas, ljusarmar av förgylld mässing, varav en märkt med rödkrita No 1, 89 x 54 respektive 94x53 cm
PROVENIENS: Stadsarkitekt Gustaf Améen (1864-1949), därefter i arv inom familjen

Kompletterade, omarbetade, smärre dekorskador, lagningar

247435

2014-05-17