Sabel
2014-04-10
239865
| Klubbat belopp | 8 400 SEK |
| Utropspris | 11 000 SEK |
SABEL, svensk, 1820-tal, för kavalleriofficer, klinga med skålslipning, förgyllt mässingsfäste med lejonkappa, svart läderbalja med 3 förgyllda och dekorerade mässingsbeslag, längd 96 cm