Ring 18 k guld smaragd briljanter
2014-04-04
238808
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 18 000 SEK |
RING, 18 k guld, trappslipad smaragd ca 2,82 ct, 6 briljanter totalt ca 0,54 ct, kvalité ca H/VS, Ateljétillverkad hos Jovenia, S. Egger, Stockholm 1990-tal, ringstorlek ca 18 mm, vikt ca 8,7 g
Smaragd med repor, slitna fasetter, kantskada samt liten spricka