Silver 17/1800-tal
2014-03-31
237902
| Klubbat belopp | 1 600 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
SKÅLFAT, 3 st., genombruten dekor, delvis med figurscener, längd ca 15,5-19 cm, TESKEDAR, 17/1800-tal, modell svensk spetsig, Lorenz Georg Weis, Norrköping, otydliga stämplar, längd ca 14,5 cm, TESKEDAR, 3 st.. modell gammal fransk, oidentifierad mästare, 1870, längd ca 14,5 cm, FAT, diameter ca 9,5 cm, total vikt ca 500 g
Ägarmärkningar förekommer, teskedar med slitage