Kaffekanna silver
2014-03-30
237804
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 5 000 SEK |
KAFFEKANNA, silver, Anders Wessman, Kristianstad 1849, lockknopp i form av påfågel, höjd inkl. knopp 28,5 cm, total vikt ca 898 g
Proveniens: Dagsnäs herrgård, Västergötland
Lock ej stämplat, ett benfäste vid handtag saknas