Fåtölj gustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

94 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

FÅTÖLJ, gustavianskt stockholmsarbete, märkt "26", träskuren, bemålad och förgylld dekor, raka avsmalnade ben med kannelyrer
Proveniens: Operasångaren Henning Hugo Malm (1872-1937), enligt uppgift inköpt vid utgallring från Stockholms slott

slitage, färgbortfall

229870

2014-02-17