Fina band från Bernström
2014-04-14
228608
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 1 000 SEK |
BAND FRÅN BERNSTRÖM (4). PALUDAN-MÜLLER, FR. Poesier I-II. Köpenhamn (C. A. Reitzel) 1836-38.
8:o. Röda hfrbd, främre pärm med Gustaf Bernströms guldpressade exlibris, rikt guldornerade ryggar, övre guldsnitt. (G. Hedberg). Tillsammans med:
Paludan-Müller, Zuleimas Flugt, En fortaelling, 1835, och Paradiset, Bibelsk drama, 1862.
Proveniens: Gustaf Bernström (1877-1966), en av 1900-talets främsta boksamlare.