Oidentifierad konstnär oljemålning
2014-02-08
228348
| Klubbat belopp | 4 200 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (18/1900-tal): Marinmåleri, olja på duk, ca 46x69 cm,
Enligt uppgift skonerten "Karolina", byggd 1852 på Åland, såld 1877 till Sverige, ägare 1881 J E Davidsson, Senneby, Väddö, ej med i 1887 års skeppslista, signal HPBG, 286 nettoregisterton, 1885-1886 blev den avriggad till träkolspråm
Krackerleringar, retuscher