Bestick silver modell engelsk snäck

Klubbat för:

22 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

BESTICK, 128 dlr, silver, modell engelsk snäck (Kings Pattern), Möllenborg, Stockholm 1800-talets första del, (1830/1840-tal), bestående av: 24 matgafflar, 24 matskedar, 24 bordsgafflar (längd 17 cm), 24 bordsskedar (längd 18 cm), 24 mindre skedar (längd 14,5 cm), 2+1 raguskedar, soppslev, 2 strösockerskedar, 2 såsslevar, med stämplat alliansvapen, vikt ca 7,560 g

Några delar ej av Möllenborg, olika årsstämplar

225451

2014-01-21