Skålfat Kangxi (1662-1722) (Temakina)
2014-01-03
223882
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 3 000 SEK |
SKÅLFAT, porslin, Kina, 16/1700-tal, uddig bräm, dekor i famille verte med motiv av blomsterkorg samt blommande grenar, diameter ca 22 cm
Proveniens: Ivar Hörhammers samling (1884-1953)
Glasyrbortfall, smärre tillverkningsdefekter, obetydligt kantnagg