Servietter 12 st
2013-12-18
221724
| Klubbat belopp | 1 800 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
SERVIETTER, 12 st., linne, 1800-talets slut, nyklassicistiskt motiv med lagergirlander, pärlstav, fleuroner och bladverk, märkta med monogrammet ACC (Alice & Carl Cervin) i rött och rosa knut- och plattsömsbroderi, 76 x 67 cm
PROVENIENS: Hanebergs säteri, Näshulta socken, Södermanland
Bankiren Carl Cervin (1850-1919) gift 1886 med Alice Charlotte Marika Dickson (1859-1929), därefter i arv inom familjen
Smärre fläckar och slitage, några med smärre missfärgningar efter förvaring