Einar Forseth blandteknik
2013-12-17
219828
| Klubbat belopp | 600 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
FORSETH, Einar (1892-1982): "Hallingsbackstorget (Ålsten), mitt villatorg", signerade Einar Forseth, utförd 1928, färgteckning/blandteknik, 42x55 cm
PROVENIENS: Konstnärens familj,
HISTORIK: Åren 1925-1981 bodde Einar Forseth med sin familj vid Hallingsbacken 3 i Ålsten i Bromma. Han ritade egenhändigt sin egen villa, där han också hade sin ateljé.
Smärre skador