Brosch armring 18 k guld 1800-tal
2013-11-25
216572
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 15 000 SEK |
BROSCH, ARMRING, 18 k guld, Dahlgren & Co, Malmö 1875 resp. 1878, dekor med svart emalj och orientpärlor, total vikt ca 63,5 g, i originaletui
Emalj med smärre slitage, armring med bucklor, säkerhetskedja med spår av lödning vid fäste (etui byggt även för örhängen som dock saknas)