Dosor silver Holland
2013-11-03
213064
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 000 SEK |
DOSOR, 2 st., silver, Holland, en från 1849 med 2 ringhänklar, livet med stämplade dekorband, lock med stämplad blomdekor, höjd 4,2 cm, längd 4 cm resp. höjd 3,5 och längd 3,5 cm, LUKTDOSA, silver, Holland 1700/1800-tal, lock och liv med jaktscener i relief, höjd 3,2 cm
Dosa med ringhänklar med mindre skada och lagning i locksargen, luktdosa med lagning vid mynningskant