Solvil Ditisheim Special skeppskronometer

Klubbat för:

74 000 SEK

Utropspris

50 000 SEK

PAUL DITISHEIM SKEPPSKRONOMETER, omkring 1920, märkt i verk/urtavla, Ditisheim special - Solvil Central Second förgyllt 56-timmars verk, Earnshaw´s spring detent kronometergång, Guillaume compensation balance, nr 229, kardanskt upphängd i glasat mahognyfodral med beslag i mässing, silverfärgad urtavla med centrumsekundvisare, nr 229, diameter 12 cm

Defekt fjäder, fodralet med bruksslitage, fodralnyckel saknas

208879

2013-11-24