Spjutspets
2013-10-10
207630
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 3 000 SEK |
SPJUTSPETS, brons, troligen Luristan, ca 1000 f.Kr., med mittås och tånge, längd 42 cm
Proveniens: Inköpt i Teheran under 1960- och 70-tal av svensk diplomat