Bägare silver Nyköping 1700-tal
2013-10-04
207047
| Klubbat belopp | 1 500 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
BÄGARE, silver, delvis med invändig förgyllning, mynning med vågband i relief samt stansad dekor, liv med svisselerade ägarinitialer, Conrad Heitmüller, Nyköping 1760, höjd 8,5 cm, vikt ca 50 g
Fotring något skev, smärre bucklor