Värjklinga
2013-10-10
203757
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 8 000 SEK |
VÄRJKLINGA, svensk, 1810-tal, blånerad och förgylld dekor med text: "Till L. von Knorring af G A Montgomery", samt med Carl XIII:s namnchiffer och Carl Johans kronprinschiffer, total längd 95 cm
PROVENIENS: Lars Jacob von Knorring och Gustaf Adolf Montgomery tjänstgjorde samtidigt vid Västerbottens regemente från 1816
rostfläckar