Tallrikar och fat Kina
2013-09-15
203504
| Klubbat belopp | 4 600 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
TALLRIKAR, 3+2+1, FAT, porslin, Kina, 17/1800-tal, imriadekor och emaljfärger, oktagona tallrikar med motiv av krabba och räka, tallrikar med motiv av fågel i trädgård, diameter 23-29 cm
Tillverkningsdefekter, nagg, större fat med lagning vid bräm, tallrikar med sprickor