Taklampa jugend
2013-09-13
203186
| Klubbat belopp | 950 SEK |
| Utropspris | 1 000 SEK |
TAKLAMPA, 1900-talets första kvartal, jugend, svärtad plåt, kupa av glas, elektrifierad, diameter ca 30 cm, höjd ca 75 cm
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.
Färgstänk