Uno Troili oljemålning

Uno Troili oljemålning
Uno Troili oljemålning
Uno Troili oljemålning
Uno Troili oljemålning

Klubbat för:

104 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

TROILI, Uno (1815-1875): Porträtt föreställande Anders Retzius, olja på duk, tillskriven, text a tergo "Av Uno Troili målad på 1860 talet efter originalets död och på beställning av Emelie Retzius, 66x53 cm
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

LITTERATUR:
Helge Kjellin, Uno Troili, I, SAK XV, Stockholm 1936, omnämnd i verkförteckningen som nr 214

203073

2013-09-12