Egron Lundgren akvarell
2013-09-11
202806
| Klubbat belopp | 2 600 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
LUNDGREN, Egron (1815-1875): Sydländskt landskap, akvarell, signerad E.L, 20x27 cm
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.
Gift med Anna Retzius-Hierta. Dotter till Lars Johan Hierta, Aftonbladets grundare.