Figurin 1800-tal
2013-09-11
202645
| Klubbat belopp | 2 000 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
FIGURIN, 1800-talets andra hälft, lergods, antikiserande, möjligen föreställande Sokrates, stämpelsignerad i godset Giovanni Mollina,, höjd ca 34 cm
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.