Skål med fat sterlingsilver

Skål med fat sterlingsilver
Skål med fat sterlingsilver
Skål med fat sterlingsilver
Skål med fat sterlingsilver
Skål med fat sterlingsilver
Skål med fat sterlingsilver
Skål med fat sterlingsilver
Skål med fat sterlingsilver
Skål med fat sterlingsilver
Skål med fat sterlingsilver
Skål med fat sterlingsilver
Skål med fat sterlingsilver

Klubbat för:

21 000 SEK

Utropspris

18 000 SEK

SKÅL med FAT, sterlingsilver, riklig dekor av blommor och blad, hänklar i form av akantusslingor, skål invändigt med förgyllning, längd inkl. hänklar 46,5 cm, fat ovalt, längd 47 cm, Turkiet, 1900-tal, total vikt ca 3880 g
Enligt uppgift tillverkat av armenisk silversmed

201859

2013-09-07