Knut Janson oljemålning
2013-08-30
200435
| Klubbat belopp | 500 SEK |
| Utropspris | 1 000 SEK |
JANSON, Knut (1882-1966): Höstdag vid Djurgårdsbrunnsviken, signerad och daterad Knut Janson 1939, olja på duk, 38x46 cm
INKÖPT: På "Konstens Veckas" första dag den 4:e mars 1939, på Utställningen "De Unga 1909 års män" på "Modern konst i hemmiljö"