Värja
2013-10-10
199272
| Klubbat belopp | 4 000 SEK |
| Utropspris | 5 000 SEK |
VÄRJA, troligen svensk, 17/1800-tal, halvstukat-klinga med graverad dekor, förgyllt mässingsfäste, parerplåt med genombruten dekor, skulpterad knapp, kavellindning av tvinnad koppartråd, läderbalja med 2 förgyllda mässingsbeslag, längd 93 cm
Baljan lagad